Tento problém sa dostal do centra pozornosti len nedávno, s rozšírením okien a dverí so zvýšenou vzduchotesnosťou.
Vetranie, keď v kachľovej peci nehorí oheň
Vetranie je potrebné na to, aby sme vzduch zbavili oxidu uhličitého a vodných pár, ktoré vydychujú osoby v miestnosti, ako aj vlhkosti vznikajúcej pri odparovaní potu z povrchu kože. Čím viac ľudí sa v miestnosti nachádza, tým viac čerstvého vzduchu je potrebné zabezpečiť. Miera vetrania je približne 15 – 30 m³/h na osobu. Vzduch potrebný pri kúrení kachľovou pecou sa v prípade miestností so starším typom jednoduchých okien s dreveným rámom dostáva do miestnosti prirodzene a nie je potrebné samostatné vetranie. V súčasnosti je to však menej bežné. Nezaizolovaný dom s netesniacimi oknami = energetické straty.
Rýchlu výmenu vzduchu možno dosiahnuť vetraním aj v zime. V takomto prípade sa úplná výmena vzduchu v miestnosti zvyčajne dosiahne, ak zostanú okná otvorené po dobu 10 až 15 minút. Dlhšie vetranie má negatívny vplyv na spotrebu paliva v kachľovej peci. Ochladia sa totiž aj steny domu a masa nábytku v miestnosti, čo si neskôr vyžiada ďalšie vykurovanie.
Ak máme trocha prievanu
V prípade krížového prievanu stačí 4-5 minút vetrania. Výhodou klasických kachľových pecí na drevo je, že miestnosť je počas horenia neustále vetraná. Komín nasáva vzduch potrebný na horenie v ohnisku pece zo vzduchového priestoru miestnosti (okrem uzavretých kachľových pecí s BIO ohniskom alebo dvierkami s vonkajším prívodom vzduchu); čerstvý vzduch sa do vykurovanej miestnosti privádza cez pootvorené okno.
POZOR! Pri nových oknách a dverách táto výmena vzduchu neprebieha, preto musí byť okno v priestore, kde je umiestnená pec, počas celej doby horenia vyklopené.
V dobre udržiavanej budove vzduch prichádzajúci cez zatvorené okná a dvere určite nestačí na zabezpečenie dostatočného vetrania. Pri kúrení sa nikdy nespoliehajte na priedušnosť stien a zatvorených okien.
Dýchajúca stena
Pojem „dýchajúcej steny“ sa už dostal do širšieho povedomia, aj keď z odborného hľadiska nie je najdokonalejší. Steny nedýchajú, nefučia ani nechrápu, no môžu byť otvorené alebo uzavreté v zmysle paropriepustnosti. Dôraz je práve na pojme paropriepustnosti, treba totiž rozlišovať medzi stenovými konštrukciami, ktoré umožňujú pohyb vzduchu, a konštrukciami, ktoré umožňujú cirkuláciu vodnej pary. Príkladom prvého sú napríklad škáry medzi zle osadenými tehlami alebo nedostatočné utesnenie medzier medzi panelmi. Môžeme sa zhodnúť, že takéto murivo nie je v záujme nikoho, t. j. vzduchotesnosť je základnou požiadavkou na všetky fasádne steny! Pre vzduchotesnosť nie je určená minimálna, ale maximálna požadovaná hodnota. Vzduchová priepustnosť dobre postavenej steny by nemala prekročiť 0,1 m3/(h•m2•Pa).
Aby sa zabezpečilo správne zásobovanie otvoreného spaľovacieho systému na drevo, teda aj klasickej kachľovej peci, treba túto hodnotu vynásobiť desiatimi!