Keď si teraz spätne spomínam, ešte stále mám zimomriavky z toho, čo sa mohlo stať, keby vykurovacia sezóna trvá o zopár dní viac.

Zákazník: Moja kachľová pec dymí, mohli by ste ju prísť skontrolovať? ( pre upresnenie nestaval som túto piecku :D )

Ja: Dobre, ale je to použiteľné?

Zákazník: Čoraz menej. Kedy môžete prísť?

Ja: Dva týždne sú v poriadku?

Zákazník: Áno, ďakujem.

Po niekoľkých konzultáciách s kolegom na mieste sme skontrolovali kachľovú piecku, ktorá na prvý pohľad nevyzerala OK. V dome, ktorý zmenil majiteľa sa piecka už nachádzala, ale nevedeli povedať presne kto a kedy ju postavil.

Decht nad dvierkami mi už poskytol dosť informácií na to, aby som vedel, že nepôjde o obyčajné vyčistenie, ale to, čo som neskôr uvidel ma šokovalo. Keďže tam neboli žiadne čistiace otvory a cez ohnisko som nevidel do ďalších ťahov (predstavte si rôzne pokrúteného hada, v ktorom prúdi dym – kvôli tomu robí kachliar takého hada, aby spaliny vedeli vychladnúť cca zo 600°C na 180°C a odovzdať svoju tepelnú energiu kachliciam ktoré sálajú teplo do obytného priestoru), museli sme odstrániť hornú rímsu, aby sme mohli posúdiť, v čom je problém. Aj otváranie kachľovej pece bolo plné nadávok, keďže vrch nebol upevnený hlinou, ale cementom. Možno už raz táto kachľová piecka vybuchla a niekto, kto sa nevyznal v odbore ju dočasne „opravil“. Kiežby to nespravil…

Nechcem strácať čas váženého čitateľa, a preto len vymenujem, čo sme našli:

1. zadná časť piecky nebola izolovaná, medzi drevenou stenou a šamotovou tehlou ohniska bola len 10 cm vzduchová medzera – bez izolácie. Sadrokartón od vysokej tepelnej záťaže zhorel a rozpadol sa, drevo za ním už bolo zašmodrchané a celý dom mohol kedykoľvek zahorieť.

2. Šamotové tehly neboli v ohnisku vo väzbe, všade boli praskliny a vypadávali aj pri najmenšej sile.

3. Rozmery ťahov neboli vhodné, kvôli tomu rýchlosť prúdenia spalín nebola konštantná, čo spôsobilo zlé spaľovanie a tvorbu dechtu.

4. Upevnenie dvierok bolo nesprávne, takmer vypadli.

5. Ťahy vo valcovej časti boli tak upchaté, že pri komíne bol otvor len 1×1 cm, cez ktorý mohol doň prúdiť dym.

6. + aby toho nebolo málo, ešte aj nesprávne kúrenie zo strany užívateľa kachľovej pece.

Nasledovali ďalšie otázky k užívateľovi, ktoré odhalili, že dvierka kachľovej pece boli po zapálení ZATVORENÉ s takmer nulovým prívodom vzduchu, čo vysvetľuje také množstvo usadených sadzí.

Čo sa mohlo stať pri ďalšom zapálení?

1. Priemer 1×1 cm, ktorý zostane voľný, by bol upchatý, všetky spaliny by prúdil naspäť do obytného priestoru: pri najlepšom otrava dymom, pri najhoršom smrť.

2. Ak sa nesprávne zatvorené dvierka po zapálení znova otvoria, kachľová pec môže VYBUCHNÚŤ! Prosím dávajte si na to všetci pozor a nechajte sa kachliarom použiť o správnom užívaní pece.

3. Sadrokartón by sa v krátkom čase úplne rozpadol a celý dom by zhorel.

Rada od kachliara

V každom prípade, ak sa u vás vyskytne najmenšia odchýlka, zavolajte kachliara. Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán! Tu bola potrebná veľká dávka šťastia, aby nedošlo k tragédii. Dávajte väčší pozor a nezabudnite dať prekontrolovať piecku aspoň každý druhý rok. Tých “ušetrených” 70-100 € môže spôsobiť aj tisícnásobnú škodu na majetku alebo živote.