Hosťujúcim prednášajúcim na našom jesennom stretnutí MACSOI bol Péter Rezsnyák, projektant pasívnych domov a technický inšpektor. Rád by som predstavil údaje, ktoré prezentoval vo svojej prednáške „Vykurovanie drevom nebude len na okrasu!“.

Ako príklad uviedol sezónnu potrebu tepla na vykurovanie pasívneho domu s plochou 149 m2.

Murovaný dom z tehál s minimálne 25 cm vrstvou izolácie; táto skladba steny udrží teplotu 1 – 2 dni, aj keď sa nevykuruje.

Prívod vzduchu s výmenníkom tepla, s predpokladanou účinnosťou 77,8 %.

Špička tepelných strát: 13 W/m2

Merný vykurovací výkon: 15 kWh/(m2 a)

Skúška vzduchotesnosti: 0,61/h

Celková tepelná strata domu: 49,9 kWh/ (m2 a), zatiaľ čo celkový tepelný zisk: 49,8 kWh/ (m2 a) Napríklad tepelná strata 3-vrstvových okien je 19,2 kWh/ m2 a, zatiaľ čo solárny tepelný zisk správne orientovaných okien je 26,8 kWh/ m2 , takže celkový zisk okien je 7,6 kWh/ m2.

Nominálna výhrevnosť palivového dreva: 4,16 kWh/kg. V našom príklade, počítame s účinnosťou paliva 83 % (pec s eko-ohniskom), je reálna výhrevnosť: 4,16 x 0 83 = 3,45 kWh/kg

kachlova pec spotreba pasiv dom

Na čo teda vystačí 1 kubický meter palivového dreva? 

Pri správnom spaľovaní vystačí na celú sezónu v modelovom pasívnom dome. Keďže do ohniska nemôžeme vložiť iba 2-3 kg dreva, aby sme dosiahli dostatočne vysokú teplotu, je potrebné vyriešiť technický problém, ako predĺžiť čas akumulácie tepla bez prekúrenie. Príkladom je dvojplášťové riešenie, ktoré spomaľuje prenos tepla. Okrem toho by mala pomôcť aj akumulačná schopnosť muriva, ktorá zabezpečí, že stačí zakúriť dva až trikrát týždenne.

Na základe prezentácie Pétera Rezsnyáka, projektanta pasívnych domov a technického inšpektora, zostavil Imre Henszelmann