V tomto článku nájdete kompletný návod na použitie kachľovej pece, t.j. všetky informácie potrebné na kúrenie, obsluhu a čistenie kachľovej pece. Osobne, vždy (pokiaľ nie je leto), po dokončení diela spolu so zákaznikom dielo odskúšam, ukážem mu koľko dreva jeho kachľová pec potrebuje, ako drevo prikladať, ako piecku čistiť a pod. Nie je to nič zložité a kým odhoria prvé polienka už máme aj po spoločnom fotení.
Správne používanie je kľúčom k správnemu kúreniu a dlhej životnosti kachľovej piecky, preto som sa rozhodol, že návod zverejním, aby ho mali nie len moji zákazníci stále po ruke.
Návod na použitie kachľovej pece – krok za krokom:
1. Po rekonštrukcii alebo stavbe kachľovej pece:
Pri stavbe kachľových pecí sa spotrebuje obrovské množstvo vody, ktorá sa musí z telesa pece vypariť! To sa deje dvomi spôsobmi, jednak sa odparuje cez povrch kachlíc a škár, ale takto by to trvalo veľmi dlho! Druhým spôsobom je odparovanie prostredníctvom prievanu, ktorý vytvoríme v peci. Ten sa dá dosiahnuť tak, že dvierka ohniska necháme pootvorené aspoň na 1- 2 cm, aby pohyb vzduchu mohol kachľovú pec postupne vysušiť.
a) Ak je kachľová pec postavená mimo vykurovaciu sezónu.
V tomto prípade nemusíme urobiť nič iné, iba počkať, kým prievan úplne vysuší našu kachľovú pec. Tento proces trvá približne 3-4 týždne. Samozrejme v prípade vlhkého a chladnejšieho počasia môže trvať vysušenie pece aj dlhšie, niekedy až 4-6 týždňov.
b) Pokiaľ sa kachľová pec postaví počas vykurovacej sezóny.
Za týchto podmienok by sa malo uplatniť tzv. sušenie ohrevom. Po tom, ako sa pec dokončí, by sa mala po dobu asi dvoch týždňov postupne vysúšať. Pri tomto postupe raz denne spálime v peci malé množstvo dreva najlepšie tak, že dvierka necháme mierne pootvorené, aby vznikajúca para mohla bezpečne unikať z čerstvo postavenej pece! Počas sušenia sa voda z telesa pece odparuje aj cez povrch kachlíc. To môže mať za následok usadzovanie prachu na povrchu pece. Ten by ste mali zotierať mäkkou handrou, bez použitia vody a čistiaceho prostriedku!
1.2 Ako a koľko dreva spáliť v peci počas sušenia ohrevom?
Ak vychádzame z rozmerov priemerného ohniska, ktoré je 26 cm široké, 44 cm hlboké a 55 cm vysoké, maximálne množstvo dreva, ktoré možno naraz vložiť, je 11 kg (26 cm x 44 cm = 1144 cm2 = 11,4 kg dreva). Pokiaľ je vaše ohnisko menšie, môžete použiť úmerne menej dreva, ak je väčšie, môžete priložiť úmerne viac. Je však dôležité, aby sme začali s malým množstvom dreva a jeho objem navyšujeme postupne, čo ilustrujú aj priložené fotografie, na ktorých môžete vidieť, približne aké množstvo dreva môžete spáliť od 1. do 15. dňa. Pripravenú hromadu dreva zapaľujeme vždy na vrchu.
2. Kachlová pec – prevádzka
2.1 Prívod vzduchu do kachlovej pece
Ak majú okná vzduchotesnú konštrukciu, nastavte ich do polohy vetrania alebo nechajte okno mierne pootvorené, aby ste tak zabezpečili prívod spaľovacieho vzduchu (ak nie je zabezpečený prívod vzduchu z exteriéru, pec bude odsávať vzduch na spaľovanie z obytného priestoru). Nepodceňujte množstvo potrebného vzduchu! Na spálenie 1 kg suchého dreva potrebujete 12,4 m3 vzduchu. Pri priemerne veľkej peci potrebujete na jeden cyklus kúrenia 136 m3 vzduchu, čo predstavuje celkový objem vzduchu v miestnosti s podlahovou plochou 50 m2! Prevádzku pece môžu ovplyvniť umelé vetráky, digestory a odsávače pár, ktoré odsávaním vzduchu zhoršujú ťah, preto je potrebné dbať na to, aby počas používania kachľovej pece neboli v prevádzke!
2.2 Kúrenie v kachlovej peci
Ak kúrime kachľovou pecou, je dôležité uvedomiť si, že ide o masívne vykurovacie zariadenie, ktoré absorbuje, akumuluje a následne vyžaruje teplo. Každá pec môže akumulovať určité množstvo tepelnej energie v závislosti od svojej konštrukcie. Pokiaľ teleso kachlovej pece už uložilo hraničné množstvo energie, ďalšie kúrenie je zbytočné, lebo naša kachlová pec sa bude ďalej zohrievať iba vo veľmi obmedzenej miere, takže spaľovanie ďalšieho palivového dreva je plytvaním peniazmi a zbytočným znečisťovaním životného prostredia oxidom uhličitým a pevnými časticami, ktoré vznikajú v priebehu procesu spaľovania.
Počas používania kachlovej pece, resp. počas kúrenia musia byť dvierka na popol (ak sú namontované) úplne otvorené. Je to potrebné na zabezpečenie dobrého ťahu. Pred zakúrením vyčistite rošt, odstráňte popol, vyvetrajte a v prípade potreby rozohrejte komín. Ak je pec postavená bez dvierok na popol a roštu (vhodné len na spaľovanie dreva), nechajte dvierka pootvorené aspoň na 2 cm. Nemusíte sa báť, dobre postavená piecka nebude dymiť cez dvierka. Nestačí otvoriť iba ventily na prívod vzduchu. Z pece bez roštu stačí popol odstraňovať 2-3 krát mesačne. Polená potrebné na ďalší cyklus kúrenia môže byť výhodné položiť 3-5 cm hrubú vrstvu popola. Ten dobre izoluje a pahreba bude tlieť dlhšie.
2.3 Dymenie cez dvierka a iné problémy pri používaní kachlovej pece
Kúrenie v peci je náročné najmä v jesennom počasí, kedy často dochádza k dymeniu kachľových pecí. To znamená, že po zakúrení prúdi časť produktov spaľovania cez dvierka späť do obytného priestoru. Deje sa to preto, lebo pec a komín ešte nedosiahli potrebnú prevádzkovú teplotu. V ideálnom prípade je teplota spalín v komíne oveľa vyššia ako teplota okolitého vzduchu, a preto je ich hustota nižšia ako hustota okolitého vzduchu. Vyšší tlak (chladnejšieho) vzduchu mimo komína „pretláča“ objem spaľovacieho vzduchu cez ohnisko a komín do okolia. Tento proces sa nazýva komínový efekt alebo prirodzený ťah. Čím vyšší je komín, tým väčší je ťah.
2.4 Čo robiť?
V takomto prípade by sa najprv mal rozohriať komín tak, že otvoríme dvierka na čistenie komína a v priestore za nimi spálime dostatočné množstva papiera, čím sa spusti ťah. Pri príležitostnom používaní (napr. v rekreačných domoch) však môže byť potrebné pred každým zakúrením postupovať podľa týchto pokynov. Zohľadnite poveternostné podmienky, pretože na jeseň sa môže opakovane stať, že komín nebude fungovať optimálne. Dymenie cez dvierka sa zastaví, keď sa komín a pec dostatočne zahrejú.
2.5 Kedy môžeme zatvoriť prikladacie dvierka a dvierka na vyberanie popola (ak ich máme)?
Nahriatie kachľovej pece trvá približne 70 – 75 minút. Je to čas potrebný na to, aby drevo naukladané do ohniska zhorelo. Keď oheň dohorel a v ohnisku už vidíme len žeravé uhlíky bez plameňa, musíme uzavrieť všetky dvierka a otvory na prívod vzduchu. Ak kachľovú pec správne neuzavrieme, teplo bude unikať komínom a pec vychladne oveľa skôr.
Po ukončení kúrenia musíme pri uzatváraní kachľovej pece postupovať veľmi obozretne. Základným pravidlom je, že pec by ste mali uzavrieť až vtedy, keď drevo úplne zhorí a v ohnisku sa nachádza len tlejúca pahreba. Aj posledných pár uhlíkov treba skontrolovať pohrabáčom. Dôležité to je z toho dôvodu, lebo v predčasne uzavretom ohnisku kachľovej pece zostávajúci horľavý materiál nezhorí, ale rozkladá sa pomaly v prostredí s nedostatkom kyslíka, čím sa ohnisko a ťahy plnia horľavými plynmi. Akonáhle sa tieto nespálené plyny dostanú do kontaktu so vzduchom, vzplanú a vybuchnú.
Áno, výbuch! Tento výbuch je niekedy takého rozsahu, že spôsobí úplné poškodenie kachľovej pece, jej rozbitie, prasknutie, čo spôsobí nemalé zdesenie a niekedy aj vážne zranenia. Existujú prípady, keď výbuch plynu nadvihne len príklop, ale sú aj také, keď sa roztrhne celé teleso kachľovej pece. Výbuchy môže spôsobiť aj vykurovanie orechovými, mandľovými škrupinami alebo plastovými materiálmi, ktoré taktiež spôsobujú nadmernú tvorbu plynov.
Cyklus vykurovania by sa po uzavreti pece mal zopakovať po 12 hodinách.
2.6 Vypadávanie materiálu zo škár kachlovej pece
Časom a používaním môže začať škárovacia hmota vypadávať zo škár kachľovej pece a zvyčajne k tomu aj dochádza. Ide o celkom prirodzený proces, keďže každý cyklus kúrenia vystavuje pec veľkým tepelným výkyvom, ktoré spôsobujú rozťahovanie sa a zmršťovanie konštrukcie. Tieto pravidelné pohyby časom spôsobujú prirodzené vypadávanie škárovacej hmoty. Avšak ide najmä o estetický problém a kachľová pec napriek tomu stále plní svoju funkciu rovnako.
S modernou dobou a rozvojom technológií sa objavili tesniace a škárovacie materiály na akrylátovej báze. Ich používanie sa však pri stavbe kachľovej pece neodporúča, nakoľko ju nebude možné prestavať bez poškodenia povrchovej glazúry kachlíc.
Zdroj: https://www.kalyhaskristof.hu/hibak-es-elharitasuk [24.8. 2023]
2.7 Čistenie kachlovej pece
Vonkajší povrch kachľovej pece vždy čistime suchou, mäkkou handrou alebo mäkkou kefou. Na leštenie alebo čistenie kachlíc nepoužívajme mastné alebo olejové čistiace prostriedky, čistiace prostriedky na nábytok a pod., dokonca ani obyčajnú vlhkú handru! Tieto materiály sa absorbujú do materiálu kachlíc a môžu viesť k strate lesku a trvalým zmenám farebnosti.
2.8 Čím vykurovať, aby to prospelo nielen vašej peci, ale aj peňaženke?
Pec nie je vhodná na spaľovanie odpadu! Ako palivo sa môže používať len suché drevo. Suché palivové drevo je definované ako palivové drevo s obsahom vlhkosti nižším ako 15 %. Tú je potrebné skontrolovať pomocou merača vlhkosti, ktorý je k dispozícii v internetových obchodoch za 20-25 EUR. S tvrdým palivovým drevom, ktoré bolo vopred naštiepané a 1,5 roka sušené pod strechou, určite nebude problém.
Drevo s vlhkosťou vyššou ako 15 % už nie je vhodné. Energia uvoľnená pri horení sa znižuje o -1 % na každých +1 % vlhkosti. Ak je vlhkosť palivového dreva 20 %, dostanete o 5 % nižšiu výhrevnosť (20 % – 15 % = 5 %) v porovnaní so suchým palivovým drevom. Vlhkosť čerstvo vyťaženého dreva je 60-70 %! Aj keď spaľujeme rovnaké množstvo dreva, efektivna výhrevnosť bude veľmi nízka.
2.9 Kedy nastal čas na vyčistenie alebo rekonštrukciu kachľovej pece?
Ak pec dymí, aj keď je horúca, miestami presakuje dym aj po jej rozohriati a horenie v ohnisku je slabé, potom je pravdepodobné, že popol sa usadil v záhyboch vnútorných ťahov a spôsobil ich upchatie. V takom prípade je potrebné pec vyčistiť (odstrániť sadze). Pokiaľ sa kachľová pec používa pravidelne, oplati sa raz ročne požiadať kachliara, aby ju vyčistil.
Podľa odbornej literatúry 6-8 rokov pri zmiešanom palive a 10-12 rokov pri spaľovaní dreva. Tieto čísla platia v prípade správneho a riadneho využívania. Je jasné, že pec, v ktorej boli spaľované gumáky, plastové obaly, kusy linolea, gumy, prípadne veľké množstvo dreva naraz a rôzne druhy horľavých materiálov, sa musí vymeniť skôr, keďže dochádza k rýchlejšiemu poškodeniu kachlíc a vnútorného muriva. Rekonštrukcia je nevyhnutná preto, lebo materiály, ktoré držia pec pohromade, postupne vyhoria, degradujú a oslabujú sa v dôsledku pravidelných tepelných výkyvov.
Aké chyby možno odstrániť rekonštrukciou kachľovej pece?
• Vyhorený vnútrajšok.
• Rozbité kachlice v telese pece.
• Uvoľnené ohniskové dvierka, ktoré už nie je možné opraviť z vonkajšej strany.
• Otvorené vertikálne škáry medzi kachlicami.
• Nízka kapacita akumulácie tepla.