Pri svojej práci sa stretávam s mnohými zaujímavými ľuďmi a životnými situáciami. Chcú kachľovú pec na drevo bez komína, nemajú sekeru, ktorou by som naštiepal nepripravené drevo na skúšobné zakúrenie, musíme prestavať vybuchnutú pec postavenú zákazníkom.
To, čo mi nedávno poslal kolega, však prekvapilo aj mňa. Zavolali ho, aby vyčistil kachľovú pec, lebo po zapálení sa z dvierok valil dym do miestnosti, namiesto toho, aby vychádzal von komínom. Kolega prišiel k zákazníkovi a opakovane si vypočul jeho popis problému. Potom pristúpil ku kontrole pece.
Zákazník v pozadí zakričal, aby v peci kľudne zapálil, že už má všetko pripravené. Ukážem vám to:
Vyzývam všetkých, ktorí sa s niečím podobným stretli, aby si pozorne prečítali nasledujúcich niekoľko riadkov. Ďakujem!
NIE: Plasty, rôzne textílie, použitý (kuchynský) olej a pod.
Čím je zakázané vykurovať? Všetky vyššie uvedené materiály prichádzajú do úvahy, ale niektoré druhy materiály je výslovne zakázané prikladať do ohňa! Zvyčajne ide o rôzne druhy odpadu. Je mimoriadne dôležité uvedomiť si, že spaľovanie odpadu v domácnosti je trestným činom.
Medzi takéto materiály patria niektoré ďalšie horľavé materiály, ako sú plasty (niektorí ľudia, žiaľ, spaľujú aj staré topánky), rôzne textílie, použitý (kuchynský) olej a iné tuky. Nemali by ste však spaľovať ani drevný odpad napustený rôznymi chemikáliami: nábytkové dosky, drevovláknité dosky, lakovaný, insekticídmi ošetrený alebo natretý drevný odpad, pretože všetky tieto látky poškodzujú vnútro kachľovej pece a usadzujú sa v dymovode. Okrem toho palivo obsahujúce škodlivé látky môže produkovať tekuté dechty, ktoré sa nenávratne usadzujú v kachliciach a výplňových materiáloch.
Je dôležité si to uvedomiť, pretože aj tenká vrstva sadzí môže výrazne zhoršiť alebo znížiť účinnosť a životnosť kachľovej pece na drevo, alebo ju dokonca zničiť.
Aby toho nebolo málo, dovolím si na záver pripomenúť, že z produktov spaľovania takýchto materiálov sa do ovzdušia uvoľňuje veľké množstvo toxických a karcinogénnych látok, ktoré potom vdychujú okrem iných ľudí aj členovia našej rodiny a my sami.
ÁNO: Suché palivové drevo
Koľko času potrebuje drevo aby dostatočne vyschlo?
Väčšina ľudí si myslí, že 3-4 mesiace by mali určite stačiť. V skutočnosti je situácia iná, pretože palivové drevo je potrebné nechať schnúť 1,5 až 2 roky, naštiepané a pod vetranou strechou, kým nedosiahne takú vlhkosť, aby sa na voľnom vzduchu ďalej nesušilo. Vtedy by mal byť obsah vlhkosti nižší ako 20 %. Mnohým sa to môže zdať ako zbytočne dlhý čas, pozrime sa však na fakty. Výhrevnosť dreva sa v závislosti od obsahu vody postupne mení. Priemerná výhrevnosť dreva pri 60 % obsahu vody je 7,0 MJ/kg. Pri 10 % vlhkosti je toto číslo 2,3-krát vyššie, t. j. 16,6 MJ/kg. V praxi to znamená, že pri kúrení vlhkým drevom vyhadzujeme peniaze von oknom. Okrem toho využijeme približne polovicu energie na vykurovanie, za ktorú sme zaplatili.
Je to preto, že v prípade mokrého dreva sa časť výhrevnosti dreva spotrebuje na premenu prebytočnej vlhkosti v dreve na vodnú paru, čím dochádza k výrazným energetickým stratám. Okrem toho tento proces znižuje teplotu horenia v ohnisku, takže komponenty s vyšším bodom vzplanutia nemôžu horieť, čo znamená ďalšie straty.
Aké ďalšie možnosti existujú?
Samozrejme, prichádzajú do úvahy aj iné alternatívne palivá, ale ich používanie si vyžaduje opatrnosť. Keďže spaľovanie palivového dreva sa nedá automatizovať v takej miere ako spaľovanie granulovaných materiálov, sú tieto čoraz rozšírenejšie. Jedným z takýchto materiálov sú pelety. Peletizácia je zhutňovanie surovín z poľnohospodárskej a lesnej produkcie. Pelety sa definujú ako zhutnený materiál (prevažne) valcového tvaru s priemerom 3 – 25 mm vyrobený na peletovacích lisoch. Palivové pelety sú pelety s vyššou hustotou 10 – 25 mm určené na spaľovanie. Jednou z hlavných charakteristík biopeliet alebo palivových peliet vhodných na spaľovanie je ich vysoká hustota, ktorá sa zvyčajne pohybuje medzi 1 a 1,3 g/cm3.
Pelety
Drevenými nazývame také pelety, ktoré sa vyrábajú z pilín alebo štiepok získaných z dreva. Agropelety sú pelety vyrobené z vysušených rastlín, napríklad zo slamy alebo kukurice. V súčasnosti sa u nás vykurovanie peletami odporúča skôr v kotloch, pretože v našom prostredí zatiaľ nemajú vhodnú (štandardnú) kvalitu, takže ich výhrevnosť môže v závislosti od ich zloženia značne kolísať.
Brikety
Okrem toho sa aj vykurovanie biobriketami môže javiť ako atraktívny spôsob vykurovania. Treba ich však používať opatrne, pretože môže ľahko dôjsť k prehriatiu kachľovej pece, čo by mohlo spôsobiť aj otvorenie škár medzi kachlicami. Kupujte ich len z overiteľného zdroja, pretože nie je jedno, či sú vyrobené zo slamy, živičných pilín alebo odpadu z tvrdého dreva.