Kachľová pec na Slovenku

Remeslo vytvárania kachľových pecí má v našej krajine veľmi bohatú tradíciu. Jeho základy možno vystopovať až k hrnčiarstvu, aj preto sa v dedinských peciach používali dielce pripomínajúce tvar hlinených nádob. Mali väčšinou štvorcový alebo trojuholníkový tvar a ich vzájomným spojením sa dal vytvoriť jednotnejší a estetickejší výsledok.

Vývoj kachľových pecí sa datuje približne do 12. a 13. storočia a na územie strednej Európy. Nemeckí a švajčiarski remeselníci vyvinuli predchodcu kachľových pecí, aby vyriešili problémy spôsobené dlhými a studenými zimami. Zistili totiž, že otvorené krby s veľkým ťahom nie sú dostatočne účinným prostriedkom na vykurovanie. Na nápravu tohto problému bolo navrhnuté uzavreté ohnisko, z ktorého odvádzali spaliny cez komín do vonkajšieho prostredia. Uzavretý systém pecí potreboval menší ťah a oheň v nich horel pomalšie, takže mal viac času na odovzdanie tepla.

Konštrukcia pecí

Konštrukcia pecí bola spočiatku vytváraná z hliny, na ktorej boli upevnené keramické taniere na zvýšenie energie ohrevu. Neskôr sa objavili dielce určené špeciálne na stavbu pecí, z ktorých sa napokon vyvinuli pálené keramické kachlice, používané dodnes. Glazovaný keramický obklady zvýšil nielen výhrevnosť, ale aj estetický vzhľad vykurovacieho telesa. Kachlice, individuálne vyrobené a vždy zdobené podľa dobového štýlu, boli skutočnými majstrovskými dielami. Okrem toho bol tento spôsob vykurovania samozrejme obľúbený aj u menej majetných ľudí na vidieku a dal vzniknúť hlineným peciam, ale aj murovaným peciam z kachľových dielcov. Išlo o menej zdobené stavby, ktoré sa však dodnes patria  v múzeách a vidieckych domoch medzi základné exponáty ilustrujúce vidiecky spôsob života.

Vykurovanie kachľovými pecami sa rozšírilo v 15. storočí najmä na území Nemecka, Poľska, Česka, Švajčiarska a samozrejme aj Uhorska. Postupne sa rozširoval okruh využívania týchto pecí a vďaka tomu sa neustále vylepšovali a inovovali. To sa prejavilo najmä v materiáloch použitých na stavbu a samozrejme aj v konštrukčných technikách, použitých na zvýšenie vykurovacieho výkonu pecí. Politické a spoločenské zmeny však v istom období zapríčinili takmer úplné vymiznutie kachliarskeho remesla. Bohužiaľ, mnohé kachľové pece skončili ako sutina na smetiskách, ale dnes je ich popularita opäť na vzostupe. Popri rustikálnej línii vznikajú aj modernejšie kúsky, ktoré v centrálnej miestnosti rodinného domu vytvárajú čarovnú atmosféru.

Naše dostupné starožitné kachľové pece nájdete tu: https://www.krby-aurora.sk/starozitne-kachle-na-predaj/