Neodborne postavená kachľová pec môže spôsobiť požiar komína. O požiari komína hovoríme vtedy, keď sa sadze a decht zo spalín usadené na vnútornej stene komína vznietia od iskry alebo plameňa. V takomto prípade sa môže teplota v komíne v priebehu niekoľkých minút vyšplhať nad 1000 °C.
Nemusíme pripomínať, že požiar komína je nežiaduci a nebezpečný jav; poškodzuje konštrukciu komína, kachľovú piecku, znižuje jej životnosť a môže spôsobiť aj požiar budovy; dá sa mu však zabrániť.
Čo robiť v prípade požiaru komína?
- Okamžite volajme požiarnikov! (150)
- Odstráňme akékoľvek horľavé materiály zo stien komína a z jeho blízkosti!
- Uzatvorme páku na regulovanie prívodu vzduchu na palivovom spotrebiči! (tým znížime prívod vzduchu).
- Monitorujme požiar komína po jeho celej jeho dĺžke, kým neprídu hasiči!
- Požiar komína je ZAKÁZANÉ hasiť vodou, nakoľko vnútorná teplota komína je okolo 1000 °C!
- Informujme kominára čo najskôr!
Prevencia požiaru komínov:
- Pravidelne čistite váš komín a palivové spotrebiče! Nikdy nerobte svojpomocné vypaľovanie komína.
- Vetrajte často! Nikdy neinštalujte palivový spotrebič v takej miestnosti, kde môžu byť vo vzduchu výpary obsahujúce horľavé látky (napr. rozpúšťadlá), alebo kam môžu takéto výpary preniknúť!
- Zabezpečte, aby bol prívod spaľovacieho vzduchu vždy dostatočný! Neutesnite úplne okenné a dverné otvory! Na spálenie 1 m3 zemného plynu, prípadne 1kg vykurovacieho oleja je potrebných 15-18 m3 vzduchu. Na spálenie 1 kg palivového dreva približne 12-15 m3 vzduchu. Do kotolne alebo do vykurovacích miestností inštalujte vetracie otvory a tie nechajte odokryté!
- Zabezpečte, aby v miestnosti s palivovým spotrebičom (kotolni) bola udržaná potrebná čistota!
- Nespaľujte plasty, natierané alebo vlhké drevo, preglejky, drevotrieskové a iné dosky na báze dreva, železničné podvaly, odpadky, použitý olej!
- Na podpal používajte iba látky schválené a vhodné na tento účel!
- Používajte iba palivo určené pre dané palivové zariadenie!
- V prípade vetra alebo nízkych vonkajších teplôt sa môže ťah komína významne zvýšiť. Správne nainštalovaný a nastavený regulátor komínového ťahu môže v takomto prípade výrazne pomôcť.
- Uvoľnené, nedovierajúce komínové dvere, netesné články kotla a zle izolované dymovody znižujú účinnosť a navyše zvyšujú riziko požiaru.
- Komín a palivový spotrebič nechajte pravidelne skontrolovať odborníkom!
Kominárov nevnímajte ako nepriateľa, kontrolujú komíny v záujme Vášho bezpečia!
Ďalej odporúčame, aby ste po každých 50-60 zakúreniach spálili vo vašom spotrebiči „Poleno na čistenie komína“. Katalytická látka obsiahnutá v „Polene na čistenie komína“ zoxiduje pri normálnej prevádzkovej teplote usadené sadze a decht usadený na stenách spotrebiča, dymovodu a komína.