Fázy horenia dreva v kachľovej peci – čo sa deje v ohnisku kachľovej pece?
Teplotné fázy od začiatku horenia po vznik drevného uhlia
Proces horenia suchého palivového dreva vloženého do kachľovej pece budeme sledovať od povrchu polien až po ich vnútro. S rastúcou teplotou drevo podlieha chemickým zmenám. Existujú dve hlavné fázy: pyrolýza (do 225 °C) a samostatné horenie (od 260 °C).
Pyrolýza (do 225°C):
V tejto fáze dochádza v kachľovej peci k ďalšej strate vody z už suchého palivového dreva, a to až do teploty 225 °C. Pyrolýza vyžaduje zahrievanie a plyny sa ešte nespaľujú. Drevo ako prvé stráca vodu, ktorá je voľná a chemicky viazaná v jeho póroch.
Zmena farby (110-150°C):
Drevo zhnedne a v ohnisku pece sa uvoľňujú éterické oleje, terpentín z ihličnanov atď. Molekuly celulózy sa rozpadajú a povrch dreva začne tmavnúť.
Teplota vznietenia (200-260 °C):
Zvyšuje sa množstvo horľavých plynov a mení sa ich zloženie. Vznietenia sa v prítomnosti zapaľovacieho plameňa.
Samostatné horenie (od 260°C):
Tvorba plynných produktov rozkladu sa zintenzívňuje a horenie sa stáva samostatným, v tejto fáze môžete cítiť sálavé teplo cez sklo dvierok pece.
Horenie (400-500°C):
Horenie sa stáva intenzívnym, teplota horenia môže v kachľovej peci alebo kachliach dosiahnuť 1000-1250 °C. Rohy, výčnelky sa okamžite zapália. Vrstva drevného uhlia praská šachovnicovo aj v priečnom smere. Teplota šamotových tehál v ohnisku kachľovej pece dosahuje 600 °C. Predtým usadené sadze sa spália z tehál, čím sa ohnisko vyčistí.
Horenie drevného uhlia (500-550°C):
Tvorba plynu sa zníži a čisté drevené uhlie žiari malým plameňom na dne ohniska kachľovej pece. V žiadnom prípade by sa v tejto fáze nemali zatvárať dvierka pece, na tlenie je stále potrebný prívod kyslíka.
Dohorievanie a uzavretie:
Keď sa horľavé látky spotrebujú, teplota klesne a tlie už len niekoľko uhlíkov. Dvierka pece sa môžu zatvoriť. Ak na druhý deň zostane v ohnisku len jemný popol, kúrili sme správne!