Čoskoro sa nová kachľová pec bude môcť stavať iba s ekologickým ohniskom. Tie sú z dlhodobého hľadiska lacnejšie, úspornejšie a poskytujú krajší pohľad na oheň.

Aby sme problematiku ozrejmili aj z druhej strany: od roku 2022 začnú v Európskej únii platiť nové, oveľa prísnejšie normy pre znečistenie. Keďže sme členským štátom EÚ, budú sa tieto nové pravidlá vzťahovať aj na nás. Nechajme bokom naše úvahy o tom, či sa to bude dodržiavať alebo nie a zamyslime sa nad životným prostredím.

Prísnejšie environmentálne normy

Na Západe sa pred prijatím zákonov často uvažuje dopredu. Jednou z takýchto krajín bolo Rakúsko, kde začali vyvíjať také ohnisko do kachľových pecí (ekologické ohnisko), ktoré by spĺňalo stále prísnejšie environmentálne normy. Nešlo o konkrétne pecové ohnisko, ale o princíp konštrukcie, ktorý nazvali „Umwelt Plus“, v bežnej reči „ekologické ohnisko“. Je to riešenie reflektujúce realitu, pretože pece majú rôzny tvar a konštrukciu, takže veľkosť každého ohniska je iná. V podstate ide o princíp dimenzovania, uplatnením ktorého (program to urobí za vás) môžete dodržať predpisy.

eko ohnisko kachľová pec

Niekoľko základných vecí, ktoré by ste mali ako laik vedieť o tomto pecovom ohnisku: Hlavným rozdielom oproti tradičným kachľovým peciam je, že tu nenájdete rošt ani dvierka na popol, nahradil ich rozdeľovač spaľovacieho vzduchu, z ktorého sa privádza kyslík do dutín zdvojených stien ohniska. Takto nevzniká prievan zospodu polena a teda neochladzujete ohnisko zdola. Ďalším dôvodom, pre ktorý bolo nevyhnutné vynechať rošt, je to, že ak nemáme ťah zdola, nevynáša sa popol cez komín do vonkajšieho prostredia.

Privádzanie kyslíka do ohniska

Dôležitou vlastnosťou je aj privádzanie kyslíka do hornej časti ohniska cez zdvojenú stenu a v nej vytvorené vzduchové medzery. Podstatou tohto riešenia je, že 80 % energie vyrobenej pri spaľovaní dreva sa získava spaľovaním drevných plynov, ktoré vznikajú pri rozklade dreva pri teplote nižšej ako 300 stupňov. Preto ide v prípade spaľovania dreva do veľkej miery o spaľovanie plynov. Týmto spôsobom môžeme vďaka ekologickému ohnisku dosiahnuť minimálnu hodnotu emisií. Kvôli vyššie uvedeným skutočnostiam je pre ekologické ohniská charakteristická aj vyššia teplota spaľovania, takže množstvo nespálených uhľovodíkov je len zlomková v porovnaní s bežným spôsobom výstavby. Z vyššie uvedených dôvodov horí plameň v takýchto kachľových peciach pri zatvorených dvierkach, čo by som okrem ochrany životného prostredia označil za ďalšiu veľmi veľkú výhodu.

Stručné zhrnutie dlhodobých výhod ekologických pecových ohnísk

  • nižšia cena,
  • hospodárnejšia prevádzka,
  • krajší vzhľad v porovnaní s tradičným ohniskom.

Kachľová pec vybavená s ekologickým ohniskom dokonale spĺňajú prísne požiadavky na pasívne domy.

Výhody vykurovania drevom

Spaľovanie dreva je 100 % obnoviteľný spôsob vykurovania, pričom kachle patria vo využívaní slnečnej energie uloženej v stromoch k riešeniam riešenia s najvyššou efektivitou. Minimálna účinnosť kachľových pecí stanovená legislatívou je 78 %, ale dobre izolovaný komín môže byť vybavený pecou s účinnosťou 85-90 % (zohľadnenie celej vykurovacej sezóny). Emisie kachľových pecí sú spomedzi vykurovacích zariadení na tuhé palivo mimoriadne nízke.