Za ten čas, čo sa venujem stavbe kachľových pecí a krbov, sa objavilo veľa nových materiálov a konštrukčných technológií. Spočiatku som, podobne ako mnohí starší odborníci, namietal proti novému s tým, že osvedčené staré spôsoby stavania by sa nemali meniť. Mýlil som sa. Potreby, očakávania a móda sa menia a my sa im musíme prispôsobiť.

Po tradičných kachľových peciach na drevo (t. j. bez roštu!) prišlo bio- a potom eko-ohnisko, prefabrikované ohnisko a možnosť použiť špeciálne dielce pre ťahy. Prefabrikované typizované stavebné prvky pomáhajú zvýšiť účinnosť spaľovania, znížiť vplyv na životné prostredie a urýchliť výstavbu na mieste, čo všetko má samozrejme svoju cenu a nejde o lacnejšie riešenie.

Sprísňujúce sa energetické normy pre novostavby bytov a domov vyžadujú zníženie množstva vyžarovaného tepla, aby sme obyvateľov nevyhnali z domu prekúrením interiéru. Pritom náš kontinent bojuje s nedostatkom energetických zdrojov. Šetrnosť týchto vykurovacích systémov k životnému prostrediu zabezpečuje minimálna teplota 900°C v ohnisku, čo vyžaduje, aby sa aj murivo krbu čo najskôr zohrialo. Dokonalé spaľovanie uľahčuje privádzanie predhriateho spaľovacieho vzduchu a tepelná izolácia ohniska, kde sa v prípade väčšej plochy odporúča použiť zdvojené zasklenie.

Spaľovanie okrem vhodného paliva a dostatočne vysokej teploty vyžaduje aj vzduch, preto je zabezpečenie externého prívodu spaľovacieho vzduchu v prípade novostavieb veľmi dôležitý, pri nedostatku vzduchu totiž nie je možné dokonalé spaľovanie. Riešením tohto problému môžu byť aj dvere s prívodom vzduchu. Chcem zdôrazniť aj to, že ani tieto pece nie sú spaľovne odpadu, odporúčam preto používať výhradne suché palivové drevo.

Životnosť dvojplášťových pecí

Životnosť dvojplášťových pecí je podstatne dlhšia. Prvky, ktoré sú v kontakte s ohňom, sú totiž vyrobené výhradne zo šamotu alebo žiaruvzdorného betónu a vonkajšia vrstva je vystavená menšiemu množstvu tepla. Nedochádza tak k tvorbe vlasových prasklín na glazúre, čo prináša aj estetickú výhodu. Teplota povrchu vonkajšieho plášťa je o polovicu nižšia ako pri bežných kachľových peciach. Dvojplášťové pece je možné postaviť s oveľa výraznejším a zaujímavejším vzhľadom ako pece postavené bežnými konštrukčnými metódami, pretože tvar vonkajšieho plášťa nie je viazaný na tvar a usporiadanie ohniska a vnútorných ťahov.

Celkový čas odovzdávania tepla 8 až 24 hodín pri bežných kachľových peciach možno predĺžiť až na 48 hodín znížením rýchlosti odovzdávania tepla úmerne k vzdialenosti medzi dvomi vrstvami plášte.

Preklad článku od: Miksa Korcz, Majster kachliar, člen predstavenstva MACSOI