Je ťažké s istotou predpovedať budúci vývoj kachľových pecí a krbov, ale môžeme konštatovať aspoň to, že v oblasti zlepšenia účinnosti už nie je možné dosiahnuť tak veľké pokroky, ako v predchádzajúcom desaťročí.

Vykurovanie vs. chladenie

Vplyv nových vykurovacích zariadení na životné prostredie sa dá ďalej znižovať, ale oveľa lepšie výsledky sa dajú dosiahnuť priebežnou výmenou dnes prevádzkovaných zariadení horšej kvality, ale aj ich správnou prevádzkou. Polovica spotreby energie v domácnostiach sa v súčasnosti už nevyužíva na vykurovanie, ale skôr na chladenie. Zvýšením izolácie budov môžeme výrazne znížiť spotrebu energie v oboch prípadoch, ale musíme dbať na zachovanie zdravého životného prostredia. Pri zatepľovaní budov v nedávnej minulosti sme veľmi často zabúdali na to, aby sme zabezpečili správne uspokojenie potrieb ľudí, pokiaľ ide o prístup k čerstvému vzduchu. Dospelý človek totiž potrebuje 40 m3 čerstvého vzduchu za hodinu. Ten musí byť v našich budovách zabezpečený počas celej doby ich využívania. Automatické vetranie so systémom výmeny tepla je dnes zrejmým riešením, ale kvôli vysokým nákladom ešte nie je dostupné pre každého. A vieme, čo sa stane, ak z nejakého dôvodu nie je k dispozícii elektrická energia na prevádzku automatizovaného systému?

horiace drevo

Našu existenciu na Zemi v princípe zabezpečuje slnečná energia, ktorá bude k dispozícii ešte miliardy rokov. Keďže využívanie solárnej energie, a v menšej miere aj geotermálnej energie a tepelných čerpadiel na vykurovanie a chladenie v poslednom čase narastá, môžeme očakávať podobný trend aj v budúcnosti. Dá sa s pomerne veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že sa v blízkej budúcnosti dočkáme rozšírenia komplexných systémov (napr. kombinujúcich solárnu energiu so spaľovaním dreva).

Okrem vyššie uvedených obnoviteľných zdrojov energie bude spaľovanie dreva s neutrálnou uhlíkovou stopou v komplexných systémoch v čoraz väčšej miere nahrádzať fosílne palivá, ktoré zvyšujú teplotu na Zemi vypúšťaním oxidu uhličitého. Význam takýchto riešení zvyšuje aj miera spoľahlivosti, ktorá spočíva v možnosti fungovať nezávisle od akejkoľvek energetickej siete.

Zdroj: http://harmath.moderncserepkalyha.hu/