Stavba akumulačného kachľového krbu na východe.
Naša práca na východe Slovenska je vždy niečím zaujímavým a nezabudnuteľným. Tak tomu bolo aj tento raz. Práca ma priviedla do tejto dediny už po štvrtýkrát. Tentokrát budeme stavať akumulačný kachľový krb. Včera v noci som dostal čerstvé kachlice a zaujala ma dvojitá kachlica s lesným motívom. Farba glazúry sa trochu líšila od hlavnej farby, ale považoval som tento prvok za niečo, čo pridá krbu viac duše.
Vidno, že niekto zle kúri v peci
Každý raz prichádzame do Bajerova, akoby to bolo prvýkrát. Okolitá krása Karpát je neuveriteľná – majestátne sa tam prechádzajú jelene, ktorých sme každý večer počuli, pasie sa tam obrovské stádo hnedých kráv, okolo ktorých pobehujú štvornohí pomocníci a dokonca sa blízko dediny potuluje aj samotársky medveď. Z každého komínu v obci už stúpali stĺpy dymu. „Vidno, že niekto zle kúri v peci,“ povedal som kolegovi. Po celej dedine sa z rádií ozývala folklórna hudba, čo pridávalo ešte silnejšiu atmosféru k našej práci na východe. Prísť na východ Slovenska z Bratislavy alebo Komárna je ako teleportovať sa do iného sveta.Prvý deň sme po naložení auta a dlhej ceste stihli urobiť iba základ pece a pár radov z kachlíc. Dom bol malý a každé voľné miesto zaberali naše veci.
Na huby
Na druhý deň prišli príbuzní majiteľa zbierať huby v lese pri dome. Vrátili sa s košíkmi plnými bielych húb. Dcéra majiteľa vošla do domu a zhrozila sa, koľko práce ju čaká, aby po nás upratala. My sme však už vedeli, koľko jej to zaberie času. Na konci dňa tam totiž po nás nezostane nič iné len pec. Osadili sme teda krbovú vložku a urobili ešte niekoľko radov z kachlíc. Aby teplo vydržalo dlhšie a bolo ho dosť na celú noc, do vnútra kachlíc sme prilepili šamotové platne s hlinou. Táto vrstva umožní rovnomerné rozloženie tepla, ktoré vydrží až do rána.
Tretí deň sme stavali posledný rad krbu – rímsu a montovali dvierka na horné bočné strany kachľového krbu na rýchle vykúrenie hlavnej miestnosti. Keď zákazník príde do vychladenej chaty, zakúri v krbe, prestup tepla sa realizuje pomocou prúdenia zohriateho vzduchu. Keď spomenuté horné bočné dvierka v plášti kachľového krbu otvoríme, tak vznikne plocha až 2 x 200 cm2. Cez tento veľký otvor sa skôr zohreje vzduch v chate. Keď už je príjemné teplo, tak spomenuté dvierka uzavrieme a horúci vzduch bude prúdiť len cez “deravé” kachlice pod dvierkami a viac tepla sa akumuluje do plášťa kachľového krbu. To je optimálne na noc, takto sa ráno nezobudíte do zimy.
Dole sme umiestnili dizajnový otvor (“deravé” kachlice), ktorý plní tiež dôležitú technickú funkciu – nasáva studený vzduch, ktorý prechádza okolo horúcej krbovej vložky a vychádza von cez podobný otvor v hornej časti pece zohriaty. Po dokončení stavby sme sa pustili do upratovania a nakladania vecí do auta. Keď majiteľ prišiel prevziať objekt, bol opäť prekvapený, že jeho dcére zostalo len utrieť prach na pár miestach. Náš ďalší spokojný klient zopakoval náš neoficiálny slogan presne do písmena: „Prišli. Postavili pec. Odišli“, čo znamená, že nič iné okrem nášho nového diela nezostane vo vašom dome.
Dokonca aj jeleň sa prišiel pozrieť na náš krb. Zvierací svet je na východe bohatý. Každý večer sme počuli jelene a videli líšky. Znova sme pocítili celú estetiku východného Slovenska.