Túto modernú pec sa nám nepodarilo postaviť hneď na prvýkrát, pretože keď som prvýkrát prišiel do Bajerova, zastihlo ma veľmi chladné počasie. Dom bol takmer na začiatku výstavby a moje zdravie mi neumožňovalo plnohodnotne pracovať, takže som musel odísť.

Keď som sa vrátil už nie sám, ale s kolegom v máji, privítalo nás krásne počasie. Karpaty sa týčili všade navôkol, pokryté hustým lesom, ktorý deň za dňom viac zelenel. Všade spievali vtáky, na vrchu susedného kopca sa pásli kravy, v lese kvitli kvety a pri lesnej ceste sa na slnko usmievala dozrievajúca lesná jahoda. V okolí pracovali susedia na svojich záhradách, niektorí jazdili na starých (časom odskúšaných) autách, lebo len na tie sa dalo spoľahnúť pri takom strmom horskom teréne.

Prvý deň po náročnej ceste sme stihli len vyložiť auto a spraviť základ pece. Až na druhý deň, po tom, čo sme si konečne našli ubytovanie v Prešove a poriadne sa vyspali, sme sa pustili do samotnej stavby. V ten deň sme začali robiť “polovičné” EKO-ohnisko, ktoré umožňuje prívod väčšieho množstva kyslíka do pece, pričom hlavné dvierka môžu byť zatvorené. Originálne EKO ohnisko výjde aj 1500 €, to nám v tomto prípade nedovoloval rozpočet. Tvar dvierok mimochodom dokonale ladil s vzorom kachlíc. 

Stačí kúriť iba raz denne

Niektorí susedia, ktorí sa prišli pozrieť na našu ešte nedokončenú pec, si mysleli, že je príliš malá na to, aby dokázala vykúriť celý dom. Avšak pec je schopná vykúriť celý dom v prechodnom období a keď príde tuhá zima, tak zabezpečí 60% potrebného tepla a zostatok zapezpečí podlahové kúrenie. V prechodnom období udrží teplo aj 18 hodín. To znamená, že v peci stačí kúriť iba raz denne.

Napriek menším rozmerom pece sa nám podarilo ju dozdobiť kachlicou s ornamentom kvetu, ktorú sme umiestnili na ľavú stranu pece.

Vzhľadom na veľkosť pece a jej dvierka je možné v nej bez problémov pripravovať jedlo. Preto si naši milí klienti od nás kúpili tri hlinené nádoby ručnej výroby, ktoré dovážame z Balatonu od vyznamenaného remeselníka György-a a ktoré (ak ich nezabudneme alebo sa zmestia do auta) ponúkame našim zákazníkom na záver práce. Na záver k nám prišiel ďalší sused, ktorý si želal, aby sme mu zrenovovali kachľový krb. Podrobnosti o výstavbe kachľového krbu si môžete prečítať po kliknutí na odkaz.

Hlinené nádoby do pece

Potom sme už len upratali, narúbali drevo a pomocou nášho plagátu sme zákazníkom ukázali ako správne kúriť v peci. Cestou domov sme sa zastavili aj v Obišovciach, aby sme sa pozreli, ako funguje naša zelená pec „na nohách“. S radosťou sme videli, že zákazníci sú  s našou prácou spokojní. Aj oni prejavili záujem o hlinené hrnce ručnej výroby a kúpili si hneď dva. Tieto hrnce nielenže prakticky poslúžia pri varení v peci, ale skvele zapadnú aj do interiéru ich domu.