Všetky užitočné informácie o kachľových peciach, ich vlastnostiach a konštrukcii na jednom mieste. Zozbieral som to najlepšie z viac ako 60 príspevkov na blogu, ktoré som napísal. Pod nadpismi nájdete krátke zhrnutie článkov. Kliknutím na odkaz si môžete prečítať celý príspevok. Ak vás zaujímajú články o starožitných, klasických alebo moderných kachľových peciach z pohľadu kachliara, ste na správnom mieste.
Kachľová pec – materiály na stavbu
Najdôležitejšie materiály na stavbu kachľovej pece sú: kachlice, hlina, piesok, šamotové tehly a šamotové platne. Všetky používané materiály sa vyznačujú žiaruvzdornosťou, vysokou tepelnou kapacitou a schopnosťou odolávať tepelným zmenám spôsobeným cyklickým kúrením.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-konstrukcia-a-stavebne-materialy/
Kachľová pec – pôvod a história
Pôvod kachľových pecí sa datuje do 12. až 13. storočia. Nemeckí a švajčiarski remeselníci vyvinuli predchodcu kachľovej pece, aby vyriešili problémy spôsobené dlhými a studenými zimami. Po stáročiach vývoja sme sa posunuli od kachlí s otvoreným ohniskom k ekologickým, energeticky úsporným kachľovým peciam.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-historia-a-povod/
Kachľová pec a kachlice
Vonkajšiu časť kachľovej pece tvorí “plášť” z kachlíc. Kachlice kachľovej pece sú vyrobené z veľmi čistej hliny s pridaním šamotového “zrniek”, a to buď strojovo, alebo ručne. Následne sa vypália v peci pri vyskej teplote. Najprv bez glazúry a potom s glazúrou. Takto získavajú svoju konečnú farebnú podobu.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlice-na-kachlovu-pec/
Ako funguje čistenie a údržba kachľových pecí?
Kachľová pec je spaľovacie zariadenie na biomasu. Sadze a popolček, ktoré sa uvoľňujú pri spaľovaní, sa usadzujú v ťahoch kachľovej pece, ktoré je potrebné čistiť každých 3 až 5 rokov. Údržbu kachľových pecí vykonáva kvalifikovaný kachliar a trvá 1 – 2 hodiny.
https://www.krby-aurora.sk/blog/udrzba-kachlovych-peci/
Kachľová pec a ekologické (EKO) ohniská
EKO ohnisko zabudované v kachľovej peci spĺňa najprísnejšie ekologické normy. Poskytuje vysokú účinnosť až 93 %, pretože vzduch prúdi cez steny ohniska. Jeho použitie znižuje emisie. Cena sa pohybuje od 1500 do 2000 eur.
https://www.krby-aurora.sk/blog/ekologicke-pecove-ohniska/
Kachľová pec – čo je požiar komína?
Komínový požiar je nežiaduca udalosť spôsobená vznietením vrstvy dechtu a sadzí (vznikajúcich pri nesprávnom kúrení) usadených v komíne. Teplota horenia môže dosiahnuť až 1000 °C. Ak spozorujete požiar v komíne, zavolajte hasičov na čísle 150!
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-co-je-poziar-komina/
Kachľová pec a komín
Kachľovú pec môžeme nazvať plnohodnotným spaľovacím zariadením len v spojení s komínom. Výber správneho komína vykonáva kachliar spolu s kominárom. Výšku, priemer a typ komína je potrebné prispôsobiť technickým parametrom stavanej keramickej pece.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-v-buducnosti-komin/
Kachľová pec dymí, čo mám robiť?
Dymenie z kachľových pecí sa najčastejšie vyskytuje v jesennom období. Čo môžete robiť?
- Skúste komín predhriať zapálením papiera v komíne alebo teplovzdušným ohrievačom.
- Ak to nepomôže, skontrolujte, či je v miestnosti dostatočný prívod vzduchu.
- Ak kachľová pec naďalej dymí, obráťte sa na kachliara, aby ju skontroloval a v prípade potreby vyčistil.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-dymi-co-mam-robit/
Kachľová pec alebo krb?
Keramická pec sa opláca v prípade, ak je používaná pravidelne. Po dvoch hodinách od zapálenia ohňa, môže vyžarovať teplo až 18 hodín. Krb na rozdiel od nej vyžaruje teplo ihneď po zakúrení, ale keď drevo odhorí, krb už teplo nebude vyžarovať.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-alebo-krb/
Kedy sa oplatí dať si postaviť kachľovú pec?
Najvýhodnejšie obdobie na stavbu kachľovej pece je na jar a v lete. Použité materiály rýchlo schnú, takže stavba kachľovej pece trvá maximálne 3 – 4 dni. Na druhej strane kachlice na kachľové pece by sa mali objednávať na jeseň alebo v zime, pretože čas výroby je zvyčajne 4 až 6 mesiacov.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-kedy-sa-oplati-stavba/
Kachľová pec – ako v nej zakúriť?
Drevené polienka musia byť pred zapálením vložené do kachľovej pece vo zvislej polohe. Hrubšie polená, ale užšie ako 12 cm, nakloňte smerom k zadnej časti ohniska a tenšie polienka položte pred ne. Polená zapáľte zhora tuhým zapaľovačom. Ide o nákladovo a ekologicky šetrný spôsob zapaľovania.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-zakurenie-ako/
Kachľová pec demontáž
Demontáž kachľovej pece je odborná práca, pri ktorej sa do vzduchu uvoľňuje prach a sadze. Počas demolácie noste masku, majte otvorené okná a používajte priemyselný vysávač. Demontáž trvá 2 – 3 hodiny. Neodporúča sa opätovne použiť šamotové tehly a platne z rozobratej kachľovej pece.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-a-jej-rozobratie/
Použitá kachľová pec na predaj
Použitá kachľová pec je cenovo výhodné riešenie. Môžete tak ušetriť až 40 % z výslednej sumy. Kachlice z použitej kachľovej pece v dobrom stave sa rozoberú, zrekonštruujú a následne znovu postavia. Šamotové tehly a platne (vnútorný stavebný materiál) použité pri opätovnej stavbe musia byť nové.
https://www.krby-aurora.sk/blog/pouzita-kachlova-pec-na-predaj/
Kachľová pec a jej rekonštrukcia
Rekonštrukcia kachľovej pece je potrebná, ak sú použité materiály po desiatkach rokov používania popraskané alebo sa rozpadajú. Pri rekonštrukcii sa kachľová pec “vybaví” novým interiérom, pričom kachľový plášť (kachlice) zostáva rovnaký. Cena sa pohybuje od 2000 do 3000 EUR.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-a-jej-rekonstrukcia/
Kachľová pec a vonkajší prívod vzduchu
Vzduch potrebný na horenie sa do ohniska kachľových pecí dostáva cez izolované potrubie, ktoré začína mimo obytného priestoru. Vonkajší prívod vzduchu sa pri kachľových peciach používa v prípade, že potrebný kyslík nie je možné nahradiť z miestnosti iným spôsobom. Toto riešenie sa o niekoľko rokov stane povinným.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-privod-vzduchu/
Kachľová pec – stavba a náradie
Na stavbu kachľovej pece potrebujete nielen zručného remeselníka – kachliara, ale aj správne náradie. Hlavnými nástrojmi sú: vodováha, kladivo, elektrická miešačka, vodná rezačka a kombinačky.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-stavba-a-naradie/
Kachľová pec a horenie – látky znečisťujúce ovzdušie
Pri spaľovaní dreva sa do ovzdušia okrem oxidu uhličitého a vodnej pary uvoľňujú aj pevné častice. Ide o malé častice s priemerom 10 μm. Správne kúrenie môže znížiť emisie pevných častíc až o 90 %. Nesprávne kúrenie má teda tiež škodlivé účinky na pľúca, oči a naše životné prostredie.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-horenie-znecistujuce/
Kachľová pec – zvýšenie účinnosti vykurovania
Najjednoduchší spôsob, ako zvýšiť účinnosť kachľových pecí, je kúriť tvrdým palivovým drevom s maximálnou vlhkosťou 15 %. Drevo v ohnisku zapáľte zhora, zabezpečte dostatočný prívod vzduchu a keď uhlíky už len mierne tlejú, zatvorte dvierka kachľovej pece.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-zvysenie-ucinnosti/
Kachľová pec z použitých kachlíc
Kachľové pece vyrobené z použitých kachlíc sú nielen lacné, ale ponúkajú aj ekologické riešenie vykurovania. Vnútro kachľových pecí je vyrobené z nových materiálov (šamotové tehly a šamotové platne), takže životnosť použitých kachľových pecí je minimálne 25 rokov, zatiaľ čo cena je o dosť nižšia.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-z-pouzitych-kachlic/
Starožitné kachľové pece
Starožitné kachľové pece sú najmenej 70 rokov staré, na zákazku vyrobené, často ručne maľované kachle. Ak je celistvosť kachľového plášťa (kachlíc) zachovaná, môžu sa použiť. Perfektne sa hodia na zámky a do nehnuteľností v historickom štýle.
https://www.krby-aurora.sk/blog/starozitne-kachlove-pece-navsteva/
Stavba kachľovej pece – čo treba vedieť?
Stavba kachľovej pece trvá 3 až 5 dní v závislosti od veľkosti pece a technických riešení. Pred stavbou je potrebné zakryť nábytok fóliou, podlahu chrániť kartónom. Na stavbu je potrebné zabezpečiť elektrinu 220 V, vodu, toalety a parkovanie pred domom pre kachliara.
https://www.krby-aurora.sk/blog/stavba-kachlova-pec-komarno-podmienky/
Kachľová pec v nízkoenergetickom dome
Pre účely pasívneho domu s nízkou spotrebou energie sa kachľové pece nielen môžu, ale aj musia prispôsobiť. Najčastejšie sa stavajú kachľové pece s vysokou hmotnosťou, ale nízkym plošným výkonom. Riešením na dlhodobé sálanie tepla je aj tzv. dvojplášťový systém, ktorý môže zabezpečiť až 24-36 hodínové sálanie tepla.
https://www.krby-aurora.sk/blog/na-co-vystaci-kubicky-meter-palivoveho-dreva-v-pasivnom-dome/
Chyby pri kúrení v kachľovej peci
Najčastejšími chybami pri kúrení sú vlhké drevo, nedostatočný prívod vzduchu na horenie a predčasné zatvorenie dvierok/prívodu vzduchu. To môže spôsobiť trvalé poškodenie nielen kachľovej pece, ale aj komínovej konštrukcie, a dokonca viesť až k požiaru komína.
https://www.krby-aurora.sk/blog/chyby-pri-kureni-v-kachlovej-peci/
Kachľová pec na drevo – klasické a moderné pece
Modernou kachľovou pecou je pec, ktorá spĺňa najvyššie štandardy účinnosti:
- je vybavená ekologickým ohniskom,
- je postavená zo šamotových tehál,
- má dvierka ohniska s dvojitým zasklením,
- je vybavená elektronickou reguláciou horenia,
- má zavedený externý prívod vzduchu.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlove-pece-na-drevo-klasicke-a-moderne/
Použité prenosné kachľové pece na predaj
Použitá kachľová pec je kachľová pec, ktorej kachlice boli použité jeden alebo viackrát. Pri kúpe použitých kachlíc vždy vyhladajte odbornú pomoc/radu, aby ste si overili stav a predpokladanú životnosť kachlíc.
https://www.krby-aurora.sk/blog/pouzite-prenosne-kachlove-pece-na-predaj/
Stavba kachlovej pece, aká je cena?
Nová, predpisom vyhovujúca kachľová pec stojí od 2 500 do 20 000 EUR. Cena závisí od:
- technických parametrov
- veľkosti kachlíc
- štýlu a dekorácie kachlíc
- typu dvierok
- hmotnosti kachľovej pece
- typu ohniska
https://www.krby-aurora.sk/blog/stavba-kachlovej-pece-aka-je-cena/
Dvierka na kachľové pece
Dvierka kachľovej pece môžu byť presklené, plné, tvarované alebo aj presklené z dvoch strán. Dnešné moderné presklené dvierka, vďaka veľkej sklenenej ploche, verne nahrádzajú efekt horiaceho ohňa v krbe.
https://www.krby-aurora.sk/blog/dvierka-na-kachlove-pece/
Kachľová pec na drevo – prečo vykurovať drevom?
Drevo je stále najlacnejšou a najekologickejšou možnosťou na kúrenie (2024). Biomasa je obnoviteľný, ekologický zdroj energie. Kachľové pece majú vysokú, až 92 %-nú, účinnosť. Navyše vyžarujú teplo, ktoré má priaznivé fyziologické účinky.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-na-drevo-preco-vykurovat-drevom/
Kachľová pec – na drevo: Áno – na plast: Nie!
Spaľovanie odpadu, kartónov, papiera, textilu, upraveného alebo natretého dreva v kachľovej peci je zákonom zakázané. Porušovateľom hrozí pokuta vo výške stoviek eur. Spaľovanie odpadu škodí nie len životnému prostrediu, ale aj kachľovej peci a navyše je aj karcinogénne pre ľudí.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-na-drevo-a-nie-na-plast/
Kachľová pec do kuchyne
Kachľová pec do kuchyne na pečenie, inak pomenovaná ako kachľový sporák na drevo vám umožní variť aj kúriť naraz. Zvyčajne má hornú časť uzavretú železnou doskou. Odporúčame a umožňujeme prispôsobiť štýl kachlíc štýlu kuchyne.
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlovy-sporak/
Kachľová pec cez Bazos.sk
Pri kachľových peciach zakúpených cez bazoš je potrebné byť opatrný. Nezabudnite skontrolovať:
- počet kachlíc
- ich stav – celistvosť kachlíc
- vzhľad kachlíc
- opýtajte sa, kde boli skladované
- v prípade pochybností vyhľadajte odbornú pomoc
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-bazos/
Kachľová pec návod na použitie
Novopostavenú kachľovú pec je potrebné pred prvým použitím vysušiť. Je dôležité s akým drevom kúrite a ako ho zapaľujete. Na čo treba dávať pozor keď kúrite s kachľovou pieckou na drevo:
- ako vysušiť kachľovú pec
- ako nachystať a vysušiť palivové drevo
- ako často by sa mala kachľová pec čistiť a kontrolovať
- ako udržiavať kachlice kachľovej pece
- akým spôsobom a ako často vybrať popol z ohniska
- ako často treba v peci zakúriť
https://www.krby-aurora.sk/blog/kachlova-pec-na-drevo-navod-na-pouzitie/