Pri svojej práci, najmä pri stavbe kachľových pecí na drevo, vidím v očiach zákazníkov úprimný záujem.
Postávajú pri mne, keď zväzujem rad kachlíc, nanášam hlinu na šamotové tehly a staviam ťahy. Stoja, sledujú, a nezriedka mi aj poradia. Na online platformách to platí ešte viac, skrývajúc sa za profilom dostávam oveľa viac „dobrých rád“. Opisujú, ako správne postaviť pec, ako ju vysušiť, ako v nej kúriť, kedy zavrieť dvierka ohniska.
Pozrime sa na niektoré mýty a uveďme nesprávne informácie na pravú mieru.
1. Kachľová pec na drevo je staromódna, nehodí do moderného obytného priestoru
Nie je to pravda. Za socializmu bola síce obmedzená tvarová a farebná škála kachľových pecí, ale to je už minulosťou. Kachlice sa môžu vyrobiť v takmer akejkoľvek farbe a tvarové možnosti sú obmedzené len našou fantáziou. Paleta starých, typických farieb, ako je jelenia hnedá, sklená zelená, hrnčiarska zelená, slonovinová, sa už rozšírila a ani kachlice s efektnými alebo reaktívnymi glazúrami, prípadne ručne maľované kachlice už nie sú vzácnosťou. Na trhu nájdete kachľové pece s čistým dizajnom, ploché a hranaté kachlice, kachľové pece s veľkými sklenenými dvierkami, automatickou reguláciou vzduchu, systémom monitorovania spaľovania.
2. Stavba kachľovej pece zaberie niekoľko týždňov.
Nie je to pravda. Zručný remeselník vybavený správnym ručným aj elektrickým alebo aku-náradím dokáže so svojím pomocníkom postaviť aj tú najzložitejšiu, členitú kachľovú pec na drevo za maximálne 4-5 dní. Ak vám niektorý majster povie, že stavba bude trvať 10 až 15 dní, mali by ste spozornieť!
3. Po dokončení stavby budete musieť počkať niekoľko týždňov alebo mesiacov, až budete môcť v peci zakúriť
Nie je to pravda. Po dokončení stavby môžete začať s vysúšacím kúrením ešte v ten istý deň. V prípade starožitných kachľových pecí sa dôrazne odporúča začať s postupným kúrením okamžite. O tom si môžete podrobnejšie prečítať tu. Ak je pec postavená v lete, nie je možné ju vysušiť kúrením, pretože vzduch v miestnosti je chladnejší, než ten vonkajší a komín nebude správne fungovať. Dym bude unikať cez dvierka namiesto komína, aj keď je pec dobre postavená. Poznámka: ak je pec dokončená v lete a majster v nej skúšobne nezakúri, urobil tak z tohto dôvodu.
4. Prívod spaľovacieho vzduchu by sa mal obmedziť, aby drevo horelo dlhšie a kúrenie bolo účinnejšie.
Nie je to pravda. V prípade kachľovej pece nemožno hovoriť o predĺženom spaľovaní. Drevo v ohnisku musí zhorieť čo najrýchlejšie (zvyčajne 1-1,5 hodiny). Ak to predĺžime, t. j. privedieme do ohniska menej kyslíka, než je potrebné na dokonalé spaľovanie, nespálené drevné plyny (naše peniaze) odíde von komínom. V horšom prípade sa budú usadzovať v ťahoch pece, čo môže viesť k predčasnej rekonštrukcii kachľovej pece a dokonca spôsobiť aj požiar komína. Nesprávne je aj dodatočné prikladanie po polenách a obmedzovanie množstva privádzaného spaľovacieho vzduchu. Do ohniska vložte toľko dreva, koľko sa doň zmestí, minimálne však polovicu maximálneho množstva. Potom hromadu zapáľte zvrchu. Ako? Viac informácií o zapaľovaní a kúrení nájdete tu.
5. Dvierka na popol a rošt na popol sú súčasťou kachľovej pece, bez nich ju nemožno postaviť.
Nie je to pravda. Ak vidíte kachľovú pec s roštom na popol, má to svoj dôvod. Bola postavená na kombinované vykurovanie tuhým palivom, t. j. je vhodná na spaľovanie dreva aj uhlia. Pri spaľovaní uhlia vzniká oveľa viac trosky ako pri spaľovaní dreva, preto bolo opodstatnené vytvoriť popolník, ktorý bolo potrebné denne vyprázdňovať. V súčasnosti sa už uhlie v obytných budovách nepoužíva (kvôli nepríjemnému zápachu a značnému negatívnemu vplyvu na životné prostredie), takže inštalácia roštu sa stala neopodstatnenou. Ak chcete mať rošt na popol v peci na drevo, mali by ste si uvedomiť, že účinnosť pece sa zníži a veľa zuhoľnateného dreva prepadne cez rošt, čo spôsobí ďalšie straty.
5.1 Ale ako potom vyčistiť ohnisko a kam pôjde popol?
Popol z ohniska kvalitne postavenej pece by sa mal vysypávať a vysávať raz, maximálne dvakrát do mesiaca. Pokiaľ sa popol nevysypáva cez dvierka, môžete naň bez obáv položiť množstvo dreva potrebné na ďalšie zakúrenie. Takto nielenže zhorí akékoľvek drevené uhlie, ktoré zostalo z predchádzajúceho zakúrenia, ale nové uhlíky budú vyžarovať teplo dlhšie, pretože popol je dobrý izolant.
6. Drevom z orecha sa nesmie kúriť
Nie je to pravda. V kachľovej peci možno spaľovať akékoľvek suché prírodné drevo (ktoré nebolo lepené, natierané, ošetrované, lakované atď.). Orechovým škrupinám by ste sa však mali vyhnúť, pretože množstvo uvoľnených plynov a éterických olejov môže spôsobiť upchatie ťahov v peci a v nešťastných, ale nie zriedkavých prípadoch aj výbuch. Navyše pec nie je spaľovňa odpadu. Spaľovanie plastových fliaš, sáčkov, tašiek, handier je nezákonné spaľovanie odpadu, ktoré je trestným činom.
7. Hlina použitá na kachľovú pec sa musí zmiešať s vodou, soľou, slamou, konským hnojom atď.
Nie je to pravda. Kvalita hliny, ktorá sa dnes používa na stavbu, neopodstatňuje použitie iných prísad ako piesku a vody. Poddajná, jemnozrnná hlina sa nazýva tučná a menej poddajná hlina sa nazýva chudá. Tučná hlina je náchylná na praskanie, preto sa podľa potreby mieša s pieskom.
8. Za deň sa smie postaviť iba jeden rad kachlíc
Nie je to pravda. Ak je hlina správnej kvality, majster môže postaviť niekoľko radov za deň bez toho, aby nechtiac posunul alebo narušil niektorý z radov umiestnených nižšie.
9. Na sklenených dvierkach sa tvoria sadze a je potrebné ich často čistiť
Nie je to pravda. Existujú tri spôsoby, ako dostať vzduch do ohniska kachľovej pece.
1. Cez dvierka, ktoré sú počas horenia ponechané pootvorené.
2. Dvierkami s prívodom vzduchu zvonku, pričom vzduch na spaľovanie sa do ohniska dostáva cez široký rám dvierok.
3. Prostredníctvom EKO ohniska, kde vzduch prúdi cez otvory v stene ohniska. Alebo ich kombináciou.
Napríklad dvierka s prívodom vzduchu a EKO ohnisko sa inštalujú súčasne. Pri prvých dvoch prípadoch prichádzajúci vzduch „preplachuje“ dvierka, čím zabraňuje usadzovaniu sadzí. Pri poslednom prípade plamene spaľujú sadze z povrchu skla.
10. Kachľové pece pristavané ku stene sú lacnejšie a cenovo výhodnejšie.
Čiastočne pravdivé. Kachľové pece pristavané ku stene sú skutočne lacnejšie, pretože nevyžadujú výrobu a montáž zadných kachlíc, ktoré spravidla tvoria 30 – 35 % celkového počtu. Túto sumu teda ušetríte. Nevýhodou je, že sa stráca rovnaké množstvo užitočnej vykurovacej plochy, pretože výkon pece závisí od veľkosti vykurovacej plochy a povrchovej teploty. Pec sa nesmie prekurovať, takže chýbajúcu zadnú vykurovaciu plochu nemožno kompenzovať vyššou teplotou kachľového plášťa.
Dúfam, že sa mi podarilo rozptýliť niektoré pochybnosti a objasniť nesprávne informácie. Ak sa vám to páčilo, pošlite to, prosím, svojim priateľom, ktorí majú kachľové pece alebo o stavbe kachľovej pece uvažujú.