Prínosom environmentálne zodpovedného návrhu a vyhotovenia môže byť nielen spokojný zákazník, ale aj naše vlastné sebahodnotenie. Pece možno klasifikovať podľa viacerých kritérií, dôležité je, aby to bolo pre každého čo najprehľadnejšie. Pokúsim sa tento cieľ naplniť aj v nasledujúcom texte.
Jedno alebo dvojplášťová pec
Na Slovensku je väčšina pecí postavených našimi remeselníkmi jednoplášťová, zatiaľ čo napríklad v Rakúsku sa už niekoľko desaťročí bežne používajú dvojplášťové riešenia. V technickom žargóne hovoríme o peciach so vzduchovou medzerou a bez vzduchovej medzery. Vzduchová medzera je zvyčajne vyplnená uzavretým vzduchom, ale môže byť vyplnená aj izolačným alebo teplonosným materiálom. V našej krajine je väčšina obydlí slabo alebo stredne dobre izolovaná, ale u našich západných susedov je dobre izolovaných domov a bytov podstatne viac. Plášť alebo konštrukcia plášťa je samonosná a pozostáva zo sústavy jednej alebo viacerých vrstiev.
Povrchová teplota pece
Najvýraznejší rozdiel medzi uvedenými riešeniami z hľadiska tepelnotechnických vlastností môžeme pozorovať pri povrchovej teplote steny. Tu sa môže teplotný rozdiel pohybovať v rozmedzí 40 – 50 °C, čo predstavuje až 50 % merného tepelného výkonu povrchu zariadenia. Preto je dôležité, ktoré z riešení sa použije v budove s akou tepelnou potrebou (dalo by sa povedať tepelnou izoláciou) a pri akom dimenzovaní vrstiev. Vonkajšie murivo dvojplášťových pecí je často pevne spojené, aby bolo trvanlivé. Následná demontáž a recyklácia tohto obloženia je preto náročná na ľudské sily, a v prípade poruchy sa musí vymeniť. Vnútorný plášť, alebo jadro, môže byť zostavené zo šamotových alebo žiaruvzdorných betónových prvkov. To umožňuje rýchlu výstavbu.
Spotreba paliva
Pece šetrné k životnému prostrediu z hľadiska spotreby paliva môžu byť vyhotovené v jednoplášťovom a dvojplášťovom prevedení. Práve z dôvodu úspornosti môžeme používať v tomto prípade názov ekologická pec. Hoci na rozdiel od tisícročia využívaného hlineného materiálu s používaním syntetických lepidiel a stierok pri vysokých teplotách zatiaľ nemáme dlhodobé skúsenosti ohľadom toho, aké prchavé látky sa uvoľňujú do obytného priestoru. Isté je, že dopyt po nízkoemisných peciach zo strany zákazníkov a verejných orgánov rastie. Samozrejme je správne, že by sme mali byť čo najšetrnejší k životnému prostrediu. Na základe súčasných znalostí dokážeme tento dopyt uspokojiť prostredníctvom návrhu ekologických krbových a pecových vložiek a okruhov spaľovania. Hlavnými charakteristikami ekologického spaľovacieho zariadenia je viacstupňový prívod spaľovacieho vzduchu, vyššia teplota ohniska (dvojité presklenie dvierok, izolácia v hornej časti a prípadne aj pod ohniskom) a dimenzovanie prvkov spaľovacieho okruhu pomocou softvéru. To znamená, že správnym návrhom geometrických rozmerov (prívod spaľovacieho vzduchu, ohnisko, potrubie, spojovací prvok, komín) a tepelnej izolácie sa dosiahne takmer dokonalé horenie, a tým aj výrazné zníženie vplyvu na životné prostredie.
Naše odvetvové združenie plánuje v tejto oblasti ponúknuť účinnú pomoc prostredníctvom aplikácie „Dimenzovanie okruhu spaľovania“, ktorá bude od konca zimy k dispozícii na našej webovej stránke spolu s aplikáciou na dimenzovanie pecí!
Zdroj: Imre Henszelmann, macsoi.hu