Na začiatku jari alebo počas teplejšej jesene sa už mnoho vlastníkov kachľových pecí stretlo s javom, kedy po zakúrení kachľová pec dymil, aj keď sa podobný problém inokedy nevyskytol. V takýchto prípadoch, namiesto príjemného tepla sa vzduch v byte naplní iba dymom.
Aká môže byť príčina toho, že na jar a na jeseň kachľová pec dymí?
Ráno, po nočnom ochladení je teplota vzduchu v interiéri pomerne nízka. Veľa ľudí hneď po zobudení hodí do krbu alebo kachlí niekoľko polien dreva aby trocha rozohriali miestnosť. Dym však, namiesto toho, aby odchádzal cez komín, sa vracia naspäť do interiéru a kachľová pec začne dymiť.
Dymenie kachľovej pece v takom prípade sa dá vysvetliť jednoduchou fyzickou zákonitosťou.
Studený vzduch má nižší tlak ako teplý vzduch. Medzi vrstvami vzduchu z rôznym tlakom vzniká neustále prúdenie. Tomu vďačíme aj za “ťah” komína. Dymové plyny vznikajúce v kúrenisku majú totiž vyššiu teplotu (a väčší tlak) ako vonkajší studený vzduch. Teplo s vyšším tlakom teda prúdi smerom ku vzduchu s nižším tlakom.
Na jarné a jesenné rána niekedy klesne teplota v interiéri aj v komíne na úroveň vonkajšej. Prvé lúče slnka však ešte dokážu pomerne rýchlo rozohriať vonkajší vzduch. Preto sa môže stať, že teplota vzduchu v okolí komína je vyššia ako teplota vzduchu v komíne alebo v byte. Keď za takejto situácie zapálite oheň v krbovej komore, tak sa časť dymu začne prúdiť smerom ku chladnejšiemu prostrediu, teda v tomto prípade do interiéru a piecka dymí.
Dymeniu pece sa dá veľmi jednoducho predísť pomocou jednoduchého triku!
Pred zakúrením nechajte dvierka krbovej vložky otvorené aspoň na 10-15 minút. Začne tak prúdiť teplejší vzduch cez komín do bytu a teplota sa za niekoľko minút vyrovná. Po zapálení ohňa v krbe už nebude dym prúdiť do miestnosti, ale odíde cez komín. Takto vieme jednoducho predísť nepríjemnému dymeniu krbu!
Ak vám napomôže vyššie uvedený spôsob, prečítajte si aj ďalšie rady:
Najdôležitejšie je, aby ste si krb a komín nechali aspoň dvakrát do roka skontrolovať a v prípade potreby nechajte spotrebiče vyčistiť alebo opraviť. Bezpečná prevádzka bez nežiaduceho dymenia je možná iba pri bezchybne fungujúcich a udržiavaných krboch! Pre správnu údržbu a čistenie sa vždy obráťte na profesionála.
Čo môžete urobiť ak váš kachľová piecka dymí:
- skontrolujte, či je palivo dostatočne kvalitné a či nie je príliš vlhké!
- skontrolujte, či nie je dymovod alebo komín uzatvorený alebo upchatý,
- skontrolujte, či sú komínové dvierka na mieste a zatvorené,
- skontrolujte, či je exteriérový prívod vzduchu priechodný a či je jeho ústie odokryté?
- zabezpečte prísun čerstvého vzduchu
- počas prevádzky krbu vypnite všetky zariadenie na odsávanie vzduchu!